10 دلیل دعواهای همیشگی شما
آیا دائماً با همسرتان بحث و مجادله دارید؟ آیا نمی توانید تحمّلش کنید؟ قبل از این که تصمیمی بگیرید و پشیمان شوید، ببینید چرا همیشه با هم دعوا دارید.
زن و شوهر دعوا می کنند، این اتفاق طبیعی است. به قول قدیمی ها: « دعوا نمک زندگی است.» ولی زندگی نباید زیاد از حد شور شود. گاهی این دعواها تا چند روز طول می کشد و این اصلاً خوب نیست.
البته ممکن است گاهی احساس کنید که شما همیشه در حال بحث و جدل هستید و ازدواج شما به پایان رسیده است. ولی قبل از انجام هر کاری، نگاهی به این 10 دلیل بیاندازید، هر کدام را در زندگی خود بشناسید و سعی در رفع آن مشکل کنید.
1. استرس کاری
استرس کاری

همه ی ما دوست داریم فکر کنیم که کار کردن هیچ تأثیری در خانه ی ما ندارد و یا ما می توانیم مسائل کاری قبل از حرکت به سمت خانه در محل کار رها کنیم. ولی این طور نیست.
داشتن استرس در محل کار باعث می شود که در خانه نیز استرس داشته باشیم و اطرافیان خود را آزار دهیم. اگر مشکل شما این است، تعادلی مجدد بین کار و خانواده ی خود برقرار کنید.
2. خستگی و بی حوصلگی
ممکن است خنده دار به نظر برسد، ولی صادقانه می گویم افرادی را می شناسم که تنها به دلیل خستگی و بی حوصلگی با هم بحث می کنند.
راستش من خودم بی حوصلگی و ماندن در خانه را دوست ندارم و هر زمان که این احساس سراغم می آید، با همسر و یا دوستانم می روم بیرون.
بیرون بروید و خوش باشید و ببینید چه تأثیری در رابطه ی شما دارد.
3. عدم ارتباط
عدم ارتباط

هنگامی که شما و همسرتان با هم صحبت نمی کنید، اتهامات و ناامنی ها وارد می شوند و دعوا ایجاد می کنند.
عزیزان، گاهی اوقات طرف مقابل شما هیچ چیز ذهنش را مشغول نکرده و سؤال “مشکل چیه؟” پاسخ همیشگی “هیچی” را به دنبال دارد.
ممکن است واقعاً هیچ چیز نباشد.
وقتی که مشکلی وجود دارد و چیزی ذهن شما یا طرف مقابلتان را مشغول کرده است، باید بتوانید به راحتی و با خیال راحت با هم صحبت کنید. مخفی کردن احساسات باعث می شود که فکر کنیم همسرمان چیز بدی را دارد از ما مخفی می کند و باعث می شود که حالت دفاعی بگیریم.
فکر نکنید که همسرتان با فرد دیگری وقت می گذراند. با هم ارتباط برقرار کنید و با هم صحبت کنید. اگر چیزی ذهنتان را مشغول کرده ( هرچند ناچیز)، با همسر خود در میان بگذارید. همسرتان دوست دارد که شما به او اعتماد داشته باشید و همه ی مشکلات خود را با او در میان بگذارید و او نیز همین گونه با شما رفتار کند و به شما اعتماد کند.
4. کمبود علاقه
چیزهای کوچک در روابط زناشویی بسیار مهم است. هنگامی که با همسر خود راحت می شویم، موضوع علاقه از اهمیت کمتری برخووردار می شود. نشان دادن علاقه به همسر به طور مداوم و همیشگی بسیار مهم است ( با گفتن عبارات “دوستت دارم”، “عزیزم” و …).
وقتی که به علاقه توجهی نشود، راه برای ناامنی و بحث و جدل باز می شود.
5. کمبود رابطه
ممکن است متوجه نشوید، ولی محروم شدن از رابطه، تأثیری جدّی روی حالت روانی شما دارد. وقتی شما از رابطه ی روزانه به هفته ای یک بار می رسید، بعضی از هورمون ها را حبس می کنید.
اگر مدّتی است که با همسرتان رابطه نداشته اید، مطمئناً کارتان به دعوا می رسد. لازم به یادآوری است که بسیاری از تنش ها و استرس ها بوسیله ی رابطه از بین می رود.
6. وقت گذراندن بیش از حد با یکدیگر
گاهی اوقات لازم است که از هم جدا باشید. آیا کارتان به شما اجازه می دهد که در خانه بمانید؟ آیا همه ی لحظه هایتان را با همسرتان شریک هستید؟ خوب این موضوع خیلی هم خوب نیست.
وقتی که یک زوج همیشه با هم باشند، کارشان به دعوا ختم می شود. لازم است به یاد داشته باشید که با این که ازدواج کرده اید، ولی باید گاهی تنها باشید.
7. وقت نگذراندن با یکدیگر
از طرف دیگر، اگر یکدیگر را به اندازه ی کافی نبینید، باز هم کارتان به دعوا ختم می شود. زوج هایی که شرایط و ساعات کاری مختلفی نسبت به یکدیگر دارند، به دلیل عصبانیت زیاد با هم درگیر می شوند.
اگر هیچ وقت نتوانید همسرتان را ببینید و یا همسرتان هیچ وقت نتواند شما را ببیند، باید این روند را متوقف کنید و برنامه ای برای گذراندن آخر هفته با یکدیگر ترتیب دهید.
با وقت گذراندن با یکدیگر و بی توجهی به بقیه ی دنیا، عشق خود را باز گردانید.
8. پول
پولپول یکی از بزرگ ترین دلایل دعوا و درگیری در هر رابطه ای است. تحقیر شدن خیلی سخت است، حرفم را باور کنید. استرس این موضوع که “آیا پول هزینه های این ماه را دارم یا خیر؟” خیلی راحت می تواند یک زندگی را از هم بپاشاند.
نگذارید مسائل مالی شما و همسرتان را از بین ببرد. راه هایی رایگان و یا ارزان را برای وقت گذرانی با یکدیگر انتخاب کنید و هنگام سختی، تکیه گاه هم باشید.
9. افسردگی
بعضی ها افسردگی فصلی دارند و این موضوع تأثیر منفی روی ازدواجشان دارند. وقتی این چنین فردی ناراحت است، هیچ کس نمی تواند وی را از این حالت بیرون بیاورد و خودش به تنهایی باید این مسأله را از سر بگذراند.
بیشتر آقایان چون دوست دارند مسائل را حل کنند، این موضوع را درک نمی کنند.
اگر شما یا همسرتان افسرده اید، شاید بد نباشد که به یکدیگر مشاوره بدهید تا با هم این موضوع را پشت سر بگذارید. دعوا هیچ کمکی به این موضوع نمی کند و گاهی اوقات، توقف دعوا با فردی که از افسردگی رنج می برد بسیار سخت خواهد بود. با یکدیگر صحبت و از یکدیگر حمایت کنید.
10. بودن مانند شخصی غیر از خود
بیشتر زوج ها به این دلیل با هم بحث می کنند که یکی از طرفین سعی دارد شخص دیگری باشد. اگر دارید وانمود می کنید که فردی هستید که همسرتان آن گونه دوست دارد، دارید او را رنج می دهید و همیشه دعوا خواهید داشت.
از طرف دیگر، اگر دارید همسرتان را مجبور می کنید که به فردی تبدیل شود که شما دوست دارید ( و او این گونه نیست)، باز هم همیشه دعوا خواهید داشت.
خودتان باشید و بگذارید همسرتان نیز خودش باشد.
همان طور که گفتم، همه دعوا می کنند. اگر حس کردید که دعواهای شما دارد زیاد می شود، دلیلش را بفهمید و آن را حل کنید.
اگر هم چیزی هست که شما و همسرتان همیشه درباره ی آن با یکدیگر درگیر هستید و در این فهرست قرار ندارد، آن را در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران عزیز سایت یک متخصص مد در میان بگذارید. خوشحال می شوم بتوانم به شما کمک کنم.