ده برند برتر کفش ورزشی
لوگوی آن ها، کفش های قهرمانان را در سراسر جهان زیبا می کند. در واقع، آن ها از یک ورزشکار می خواهند که برای شرکت در یک رقابت، به او کفش بدهند. در ازای این کار، آن ورزشکار این کفش را تأیید و تبلیغ کرده و باعث می شود که طرفدارانش در سراسر دنیا به پیروی از قهرمان مورد علاقه ی خود، از آن برند خاص، کتانی خریداری کنند.
در این مطلب، 10 برند برتر در صنعت کفش های ورزشی را به شما معرفی می کنیم.
1. Nike
Nike

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nike یک کمپانی آمریکایی است که در سال 1964 با نام Blue Ribbon Sports تأسیس شد و در سال 1978، نام خود را به Nike که الهه ی پیروزی در یونان باستان بود، تغییر داد. شعار ” Just Do It” یا ” فقط انجامش بده” و لوگوی آن، به راحتی در بازارهای دنیا قابل شناسایی است. این کمپانی به عنوان بزرگ ترین تأمین کننده ی کفش و پوشاک ورزشی شناخته می شود. Ilie Nastase، یک تنیسور اهل رومانی، اولین کسی بود که کفش های Nike را تبلیغ کرد. از تبلیغ کنندگان بزرگ این شرکت می توان به Carl Lewis، Steve Prefontaine، Jackie Joyner-Kersee، Sebastian Coe و Michael Jordan اشاره کرد.
2. Adidas
Adidas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adolf Dassler کمپانی Adidas را در سال 1948 در آلمان تأسیس کرد. البته، در سال 1948، کمپانی Gebruder Dassler Schuhfabrik توسط Adolf Dassler و برادرش Rudolf تأسیس شد. ولی در سال 1949، این دو از هم جدا شده و Rudolf شرکت Puma را تأسیس نمود. لوگوی اصلی این برند، سه خط موازی به صورت مورّب است. از تبلیغ کنندگان این شرکت می توان به ستاره های بسکتبال مانند Pete Maravich، Kareem Abdul-Jabbar، Jerry West، James Worthy، John Havlicek و Elgin Baylor اشاره کرد. از ستاره های کنونی نیز می توان به Lionel Messi، Kaka، Lucas Moura، David Beckham، Derrick Rose و Dwight Howard اشاره کرد.
3. Reebok
Reebok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این کمپانی در سال 1895 با نام J.W. Foster و پسران در انگلستان تأسیس شد. مؤسس این کمپانی می خواست که برای فرزندانش، کفش میخ دار مخصوص دویدن بسازد. در سال 1958، نوه هایش Joe و Jeff، نام شرکت را به Reebok – که تلفظ آفریقایی rhebok که نوعی بُز کوهی بومی آفریقاست- تغییر دادند. در سال 1979، Paul Fireman پس از این که یک جفت از کفش های این شرکت را در یک برنامه ی بین المللی دید، این برند را به ایالات متحده برد. از سال 2005، این شرکت تحت مالکیت کمپانی Adidas در آمده است. از تبلیغ کنندگان معروف این شرکت می توان به Eli Manning، Phillip Rivers، Peyton Manning، Tim Lincecum و Justin Verlander اشاره کرد.
4. Puma
4. Puma

 

 

 

 

 

 

 

 

پس از بوجود آمدن اختلاف بین برادران Dassler، Adolf کمپانی Adidas و Rudolf کمپانی Ruda را تأسیس کرد و بعد ها، نامش را به Puma تغییر داد.
این دو برادر، قبل از این که از هم جدا شوند، معدن طلا داشتند. آن ها در المپیک 1936 برلین، Jesse Owens را قانع کردند که کفش تولیدی آن ها را بپوشد. پس از آن، تصمیم گرفتند که هر یک جدا به کار خود ادامه دهند. آن ها در جنگ جهانی دوم وارد حزب نازی شدند و Rudolf همیشه برادش را به خاطر دستگیر شدن توسط آمریکایی ها، سرزنش می کرد و همین باعث شد درگیری و رقابت بین این دو کمپانی شدید تر شود و به فرزندان نیز انتقال پیدا کند. از تبلیغ کنندگان این کمپانی می توان به Eusebio، Johan Cruyff، Joe Namath و Walt Frazier اشاره کرد.
5. Converse
Converse

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marquis Mills Converse، این کمپانی را در سال 1908 با نام Converse Rubber Shoe Company تأسیس کرد. در سال 1915، این کمپانی شروع به تولید کفش های تنیس کرد. این کمپانی در سال 1917 به دلیل زخم پای Charles H. Taylor، یک کتانی گردن دار تولید کرد که به نام “Chuck Taylor” معروف است. Wilt Chamberlain هنگامی که در بازی های NBA در سال 1962 توانست 100 امتیاز را کسب کند، این کفش را می پوشید. Michael Jordan نیز در فینال NCAA سال 1982، این کفش ها را پوشیده بود. این برند، برای مدت طولانی به عنوان کفش رسمی مسابقات NBA بود، اما اکنون دیگر از این لیگ کنار گذاشته شده است. این کمپانی در سال 2003 تحت مالکیت Nike در آمد.
6. New Balance
New Balance

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این کمپانی در سال 1906 با نام New Balance Arch Support Company تأسیس شد و  به ندرت از تبلیغات گران قیمت و پُر خرج استفاده می کند. اما چون در ایالات متحده و انگلستان تولید می شود، قیمت کفش هایش معمولاً گران تر از دیگر رقبا می باشد. این کمپانی به جای اسم، از عدد برای نامگذاری محصولاتش استفاده می کند تا اسامی باعث نشود که حواس ها از نام New Balance پرت شود.
7. Fila
 Fila

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fila Ltd در سال 1911 در ایتالیا بنیان گذاری شد. لوگوی این برند به خاطر شکل مار مانند حروفش خیلی معروف است. این کمپانی توسط Boris Becker و Bjorn Borg تبلیغ می شد. کمپانی Fila در سال 2003 ورشکسته شد و در سال 2007، سهامش توسط شرکت Fila Korea که یک شرکت کاملاً جداگانه و مجزا بود، خریداری شد.
8. K-Swiss
 K-Swiss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Art و Ernie Brunner، دو برادر سوئیسی، کمپانی k-Swiss را در سال 1966 در لس آنجلس تأسیس کردند. این کمپانی، اولین تولید کننده ی کفش چرمی تنیس در دنیا است. طرح ها و خط های سفید این کفش ها آن قدر کلاسیک و زیبا بود که باعث شد Steven Nichols در سال 1986 این کمپانی را خریداری کند. محبوبیت این برند به این دلیل افزایش یافت که به مشتریان خود اجازه می داد رنگ خط های روی کفش را به دلخواه خودشان سفارش دهند.
9. Asics
Asics

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asics مخفف عبارت لاتین “anima sana in corpora sano” به معنی “روح سالم در بدن سالم” است. این کمپانی با نام Panmure Co. Ltd در سال 1949 در ژاپن تأسیس شد. از تبلیغ کنندگان این برند می توان به تیم های فوتبال Newcastle، Sunderland، Leeds و Aston Villa اشاره کرد.
10. Li-Ning
 Li-Ning

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Li-Ning یک کمپانی چینی است که در سال 1990 تأسیس شد. این کمپانی در سال 2006 پس از عقد قرارداد با Shaquille O’Neal، سروصدای زیادی در NBA به پا کرد و  بزرگ ترین امتیاز را وقتی کسب کرد که Dwayne Wade موافقت کرد که کفش های این کمپانی را تبلیغ کند. Udonis Haslem  نیز اکنون برای این کفش ها تبلیغ می کند.